blog-image

-

Sakarya Valiliği himayelerinde, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda, Adapazarı İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ve geleneksel hale gelen Adapazarı Matematik Olimpiyatlarının (ADAMAT) bu yıl 5. si düzenlendi. 5.ADAMAT, Adapazarı İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, Adapazarı Belediyesi, Sakarya Üniversitesi ve Geometriciler Derneği iş birliği ile gerçekleştirildi.

 Adapazarı ilçesinden 11 öğretmen ve Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünden 10 öğretim üyesi bilim kurulunda görev alarak Matematik alanında ön yargıların ortadan kalkması ve öğrencilerin yarınlarının şekillenmesi adına çalışmaya destek verdi.

 İlkokul, ortaokul ve lise olmak üzere üç ayrı kategoride düzenlenen ve iki aşama şeklinde gerçekleştirilen olimpiyatlara, Sakarya genelinde 37 lise kademesi, 76 ortaokul kademesi ile 44 ilkokul kademesinden toplam 624 öğrenci katılım sağladı. Her üç kategorinin ilk 20 öğrencisinin ikinci aşama sınavına girme hakkı kazandığı, ikinci aşama sınav sonucuna göre de her üç kategoriden ilk 10'a giren öğrencilerin ödül almaya hak kazandığı sınavlarda 40 öğretmen gönüllü olarak salon başkanlığı ve gözetmenlik yaparak çalışmaya katkı sağladı.

 İl Millî Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, Adapazarı Belediye Başkan Vekili Besim Kıratlı, Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Kızılcık, Geometriciler Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Tosun, Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü ve Geometriciler Derneğinde görev yapan öğretim üyeleri, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrencilerin katılım sağladığı ve yoğun ilgi gören ödül töreninin açılış konuşmasını Adapazarı İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Coşkun Bakırtaş yaptı.

Bakırtaş konuşmasında "Bilimlerin sultanı olan Matematiği korkulan bir ders olmaktan çıkarıp eğlenceli bir ders haline getirecek ve öğrencilerin temel Matematik becerilerini artırarak çok güzel başarı hikâyeleri ortaya çıkaracak çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir. Öğrencilerimizin hayatı anlaması, yorumlaması ve hayatın içinde rasyonel bir şekilde yol yürüyebilmesi ve 21. yüzyılın dünyasına ve Büyük Türkiye Yüzyılına yetkin bir şekilde hazırlanabilmeleri için matematik seferberliğini kapsamında yürütülen çalışmaları çok değerli buluyoruz. Türkçeyi konuşurken yaşam becerileri günlük yaşantımızda nasıl akıyorsa Matematiğin alan becerilerini de günlük hayatla ilişkili hâle getirebilmek anlayışıyla Bakanlığımızın başlattığı Matematik seferberliği kapsamında; Durakta Matematik, Püf Noktası, Matematik Park, Matematik Müzesi, Matematik Materyali Geliştirme Yarışması, Matematik Atölyesi, Geogebra Eğitimi, Diskalkuli Eğitimi ve Matematik Eğitimleri gibi projelerimizle birlikte geleneksel hale gelen Adapazarı Matematik Olimpiyatlarının Matematik seferberliği kapsamında ilimiz eğitim süreçlerine değer katmaktadır. Adapazarı Matematik Olimpiyatlarının gerçekleştirilmesinde; başta Valiliğimiz olmak üzere sonsuz destek veren İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze; kitapçıkların basımı, ödüllerin temini, yer tahsisi dahil her türlü desteği veren proje ortağımız Adapazarı Belediyemize, olimpiyatın her aşamasında yer alan ve akademik süreçlere destek veren proje ortağımız Sakarya Üniversitesine, olimpiyatın planlama ve uygulama süreçlerine destek veren proje ortağımız Geometriciler Derneğine, şükranlarımızı sunarız." dedi.

 Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü ve Geometriciler Derneğinde görev yapan bilim kurulu üyeleri Prof. Dr. Murat Tosun, Doç. Dr. Mithat Takunyacı, Dr. Öğr. Üyesi  Özkan Ergene, Arş. Gör. Fatih Selim Sellüm, Prof. Dr. Mehmet Ali Güngör, Prof. Dr. Soley Ersoy, Prof. Dr. Selma Altundağ, Doç. Dr. Murat Sarduvan, Doç. Dr. Mahpeyker Öztürk ve Doç. Dr. Hidayet Hüda Kösal' a plâketlerini takdim eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, " Matematik seferberliğine ve öğrencilerimizin aydınlık geleceklerine katkı adına yola çıkan bilim kurulu üyelerimizi gönülden kutladığını dile getirerek öğrencilerimizin başarısını tebrik etti."